Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
16.04.2018

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü

Sedide AKBULUT

Samsun Çarşamba’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinden lisans eğitimi aldı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Tokat, Bafra, Samsun Anadolu İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri öğretmenliği yaptı. 2001 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında göreve başlayarak Amasya ve Samsun İl Müftülüğünde vaiz olarak görev yaptı. Bu görevleri esnasında Samsun’da iki dönem sivil toplum kuruluşları platformu sözcülüğünü de yürüttü.


2009 yılında Ankara Çankaya Vaizliğine atandı ve bir müddet Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığında görevlendirme vaiz olarak çalıştı. 2014-2020 tarihleri arasında Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı görevinde bulundu.


Hadis yüksek lisansının tez aşamasını devam ettiren Akbulut aynı zamanda Medeniyet Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalında Aile Danışmanlığı yüksek lisans eğitimine de devam etmektedir. 29.04.2020 tarihinden itibaren Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı görevini yürüten Akbulut, 31 Mart 2023 tarih ve 165 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü olarak atanmıştır.


Yurt içi ve dışında pek çok konferans ve seminer vermiştir. Çeşitli sempozyumlar da sunmuş olduğu tebliğleri mevcuttur. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve iki kız çocuğu annesidir.