Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
08.04.2015

Diyanet Konferansları devam ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Diyanet Konferansları" devam ediyor. 07 Nisan 2015 Salı günü düzenlenen konferansta Tasavvuf mûsikîsinin usta ve duayen isimlerinden Ahmet Özhan’ın "Örneklerle Tasavvuf Mûsikîsi Sohbeti" başlıklı konferansına Başkanlık personelinin yanı sıra Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi dini mûsikî programına devam eden kursiyerler de katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans salonunda gerçekleştirilen program Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Genel Müdür Erbaş Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan dini musiki programının hedef ve kazanımlarına değinerek din hizmeti faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesinde mûsikî alanında yetişmiş insan kaynağının önemini vurguladı.

Ahmet Özhan: “Diyanet, toplumun tüm ihtiyaçlarına irfan taşıyan bir kurumdur”

Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetleri ile ilgili takdirlerini ifade ederek sözlerine başlayan Ahmet Özhan da toplumun ortak paydası olan ve toplumun tüm ihtiyaçlarına irfan taşıyan bir kurum olarak Diyanet’in, son dönemlerde çok hayırlı hizmetlere imza attığını ve daha işlevsel bir kurum haline geldiğini ifade etti.

Özhan, tasavvuf mûsikîsinin yapısı ve öneminden bahsederek, tasavvufun İslam’ın dışında bir şey olmayıp dinin daha yoğun bir hassasiyet içerisinde yaşanması olduğunu belirtti. Ahmet Özhan, konuşmasında şöyle dedi:

“Müzik, sadece müzik olarak yapıldığında anlamını yitirir. Yaratılışın amacını ifade etme doğrultusunda kullanıldığında ise gerçek anlamını bulur. Mûsikî, nefsâniyet, eğlence ve vakit doldurma aracı değildir. Mûsikî, insanın kendi özüne yolculuğunu gerçekleştiren latif bir yoldur. Mûsikî, istiâze ve besmele-i şerifin manalarının açığa çıkışından başka bir şey değildir. Eşyanın hakikatinin anlaşılması, eşyanın hakikatine nüfuz eden ilimlerle mümkündür. Bu anlamda varlığın bir dili olarak mûsikî de bunlardan biridir.”

Program sonunda, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Erbaş, Ahmet Özhan’a “İslam Sanat ve Estetik” kitabını hediye etti.