Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
03.02.2015

Eğitim Görevlileri, Rehber Vaizler ve Hafız Erkek Kur'an Kursu Öğreticileri Semineri Antalya'da yapıldı

26-30 Ocak 2015 tarihlerinde Antalya Manavgat’ta Başkanlığımız tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinden 80 eğitim görevlisi, Hizmet İçi Eğitim merkezlerimizden 104 eğitim görevlisi, vaizlerimizden 96, hafızlık yaptıran erkek Kur’an kursu öğreticilerinden 269 kişi katılmıştır.


Eğitimlerin açılış konuşmasında konuşan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürümüz Prof.Dr. Ali ERBAŞ personel yeterliliklerine dikkat çekerek şunları söylemiştir: “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak özellikle din hizmetleri ve din eğitimi alanında çalışan personelimizin sahip olmaları gereken yeterlilikleri tespit ettik. Görevlilerimizin tespit etmiş olduğumuz yeterliliklere sahip olabilmeleri için yoğun eğitim programları gerçekleştiriyoruz. Sadece eğitim kurumları değil, bütün kurumlar Toplam Kalite Kurullarına kendilerini test ettirerek sürekli olarak gelişme yolunda gayret göstermektedirler. Özellikle üniversitelerde ve şirketlerde araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarıyla başarıya ve kaliteye ulaşmak hedeflenmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları olarak bizim bu konuya daha da önem vermemiz gerekmektedir. Zira biz peygamberimizin “iki günü birbirine eşit olan zarardadır” sözünü ilke edinmiş, sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde yaşayan insanlara da din hizmeti götürmeyi amaç edinmiş bir teşkilatın mensuplarıyız. Bu çalışmaları yaparken öne çıkarmamız gereken vasıflarımız ihlas-samimiyet, aşk ve heyecan olmalı. Kendimizi bilgi ve hikmetle donatmalı ve muhatap kitlemizin karşısına öyle çıkmalıyız”.

4 ayrı programla 5 gün boyunca devam eden eğitim seminerinde her grup kendi konularının müzakeresini yaptı. Eğitim görevlileri zümre toplantılarıyla ders programlarını gözden geçirdiler. “Dini Yüksek İhtisas Kursunun Personel ve Kurumsal Niteliğe Katkısı”; “Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde Üretilen Bilginin Mahiyeti ve Toplumsal Karşılığı” başlıkları altında sunulan tebliğler ve müzakereleri oldukça verimli geçmiştir. Ayrıca “Hizmet İçi Eğitimlerin Ahlaki Örneklik/Manevi Rehberlik Açısından Değerlendirilmesi”; “Eğitim Merkezlerinin Şehrin Manevi Hayatına Katkısı”; “Eğitim Merkezlerinin Müftülükler ve Din Eğitimi Veren Kurumlarla (İ.H.L, İlahiyat Fakülteleri) İlişkileri” konuları da ele alınmış, genel kurulda detaylı bir şekilde müzakere edilmiştir.

Vaizlerimiz rehber vaizlik eğitimi alarak, kendi görev bölgelerinde imam-hatiplerimizin vaaz becerilerini kazanma kurslarında kendilerine rehberlik edecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanmıştır. Kur’an kursu öğreticilerimizle de hafızlık eğitim programı müzakere edilmiş, daha sağlıklı hıfz yaptırmanın metotları üzerinde görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir. Eğitim seminerine Başkan Yardımcımız Prof.Dr. H. Kamil YILMAZ “Din Görevlisinde Adanmışlık Ruhu” isimli konuşmasıyla, Gazeteci-Yazar Ahmet AŞGETİREN de “İslam Dünyasının Panoraması” isimli konferansıyla büyük katkı sağlamışlardır. Daire başkanlarımız Bünyamin ALBAYRAK, Kadir DİNÇ, C. Tayyar DOYMAZ ve Dr. Temel KACIR’ın rehberliğinde oldukça faydalı bir eğitim programı daha tamamlanmıştır.