Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
13.05.2015

Diyanet’ten engellilere özel Kur’an eğitimi

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'an kurslarında engellilere yönelik Kur'an eğitimi faaliyetleri devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaygın din eğitimi faaliyetlerini tüm vatandaşları kapsayacak şekilde düzenliyor. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel müdürlüğü tarafından görme, işitme, bedensel ve zihinsel engellilere yönelik, uzman eğitimciler tarafından Kur'an kursları düzenleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 2012-2014 yılları arasında bedensel engelli 2 bin 694, görme engelli 826, işitme engelli bin 774 ve zihinsel engelli 551 kişi olmak üzere toplam 5 bin 845 engelli vatandaşa,  uzman eğitimciler tarafından Kur'an eğitimi verildi.

2015-2016 eğitim-öğretim yılındaysa her müftülüğün engelli bireylere yönelik en az bir kurs açabilmeleri yönünde düzenlenen çalışmalar devam ediyor.

Uzman eğitimciler yetiştiriliyor

Tüm engel gruplarını kapsayacak şekilde toplantılar, seminerler konferanslar düzenleyen; ilgili kurum ve kuruluşlarla engellilere yönelik Kur'an eğitimi konusunda istişareler yapan Diyanet ayrıca Kur'an kurslarında engelli bireylere Kur'an eğitimi verecek görevlilerin yetişmesi için de eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda 2009 yılından itibaren engellilere özel Kuran eğitimi faaliyetlerini gerçekleştiren personele yönelik kurslar düzenlendi. 2009 -2014 yılları arasında 14 ayrı ilde yapılan kurslara 749 personel katıldı.